Pondělí 9. prosince 2019, svátek má Vratislav
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Pondělí 9. prosince 2019 Vratislav

Čtyři vesmírné síly, neboli čtyři interakce.

26. 11. 2019 13:34:03
Existují ve vesmíru jen čtyři základní síly, nebo je jich víc? Můžou se nějaké síly nacházet v látkové hmotě? Je síla důsledkem energie, nebo energie vytváří sílu? Může být vlnění gravitonového éteru jediný zdroj energie a síly?

Základní interakce

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Silná10381/r7[zdroj?]10−15 m
Elektromagnetická10361/r2∞ {\displaystyle \infty } \infty
Slabá10251/r5 – 1/r7[zdroj?]10−18 m
Gravitace1001/r2∞ {\displaystyle \infty }

Základní interakce (základní síly) umožňují popsat všechny známé způsoby vzájemného silového působení částic a pole. Popisují nejrůznější fyzikální jevy od exploze supernovy až po vazby mezi kvarky v protonu. Wikipedie

Tradičně fyzici uvažují o čtyřech: gravitaci, elektromagnetické síle, slabé interakci a silné interakci. Nyní se jeví, že alespoň tři z nich jsou různé aspekty jedné síly. Teorie elektromagnetismu a slabé síly byly sjednoceny do teorie elektroslabé interakce. Spekulativnější je sjednocení elektroslabé a silné síly v teorii velkého sjednocení. Jak začlenit i gravitaci, je předmětem zkoumání v teorii kvantové gravitace. Wikipedie

Říká se jim též „fundamentální síly“, avšak tato terminologie se může jevit zavádějící, neboť dle obecné teorie relativity není gravitace silou v newtonianském smyslu, ale zakřivením časoprostoru. Wikipedie

Moderní pohled na tři interakce (tedy všechny až na gravitaci) předpokládá místo přímé interakce těles její zprostředkování polem. V kvantové teorii pole jsou tato pole asociována s jednou či více částicemi, které jsou označovány jako intermediální částice. Wikipedie

Ostatní silová působení (např. odporové síly, kohezní síly apod.) lze vždy získat jako výsledek působení uvedených základních sil. Tolik z Wikipedie.

Gravitace.

Gravitace je zdaleka nejslabší interakce, ale má největší dosah. Termín „největší dosah“ odkazuje nejen na to, že klesá s kvadrátem vzdálenosti, ale i že její účinek není vyrušen účinky opačně nabitých těles, jako je tomu u elektromagnetické síly. Na rozdíl od ostatních interakcí, gravitace působí univerzálně na všechny látky a energie. Vzhledem k jejímu dosahu a tomu, že je úměrná jen hmotnosti objektu a ne například znaménku náboje, je rozhodující silou interakce velmi vzdálených objektů. Wikipedie

Gravitací se zdůvodňují fenomény, jako je struktura galaxií, černá díra, velký třesk, oběžná dráha planety, ale i padání předmětů; či proč nemůžeme zvednout těžké předměty. Wikipedie

Gravitace byla jako první interakce popsána matematickými vzorci. Isaac Newton ji popsal v Newtonově gravitačním zákonu poměrně dobrou aproximací. V r. 1915 Albert Einstein zveřejnil obecnou teorii relativity, která popisuje gravitaci pomocí zakřivení časoprostoru. Wikipedie

V současnosti se vědci snaží o spojení teorie obecné relativity a kvantové mechaniky do teorie kvantové gravitace. V této teorii by měly gravitaci přenášet částice gravitony, ty ale dosud nebyly pozorovány. Wikipedie

Vědci se snaží vše zařadit do kvantové mechaniky, kde by měly gravitaci přenášet polní částice, zvané GRAVITONY, ale ty dosud nebyly pozorovány. Je správný výraz, že by měly gravitaci přenášet gravitony?

Naprosto špatné vyjádření, protože gravitaci přenášet nelze, jelikož gravitace je síla mezi minimálně dvěma látkovými částicemi. Albert Einstein si všimnul, že mezi velkými tělesy vzniká něco, jako zakřivení prostoru, ale neuměl vysvětlit, proč k takovému zakřivení dochází a tak si myslel, že to způsobuje velká hmotnost. Domníval se, že tuto sílu způsobují nějaké částice v jádrech atomů, nebo dokonce v protonech.

Posledních sto let se staví obří urychlovače a rozbijí se protony, aby se našla ta částice, která gravitaci způsobuje. Našlo se spousta částic, avšak hledaný boson se nenašel. Kde se tedy skrývá ta (přitažlivá síla, co drží vše pohromadě)? Došel jsem k poznání, že síla, která "drží" vše pohromadě, není přitažlivost, ale PŘITLAČIVOST a nepochází z jader atomů, ale z gravitonového éteru.

Jak si můžeme představit gravitonový éter? Již atom je neuvěřitelně malý. Většinou se uvádí, že je prázdný, ale tak to není. Naopak je plný hmoty a to hmoty polní, to je z gravitonů. Nebudu tady uvádět klidovou hmotnost gravitonu, ale jen pro představu. Když si teoreticky zvětšíme elektron na velikost našeho Slunce a ve stejném měřítku si zvětšíme graviton, tak bude velký jako hrášek. Z toho si můžeme udělat představu, kolik bilionů gravitonů může být v jednom atomu.

Během šíření gravitonové vlny dochází k postupnému zhušťování a zřeďování podélné vlny. Toto zhuštění nebo zředění postupuje v případě homogenního a izotropního prostředí stálou fázovou rychlostí. Wikipedie

Obrázek 1 šíření gravitonové vlny v prostoru atomu i vesmíru Wikipedie.

Co můžeme říci na závěr? Interakce jsou dvojího druhu a to DOSTŘEDIVÉ a ODSTŘEDIVÉ.

Dostředivou interakci způsobuje energie gravitonového éteru. Je to síla gravitonového vlnění, která stlačuje veškerou hmotu látkovou, stále do menších a menších rozměrů.

Odstředivou interakci způsobují odpudivé síly v gravitonovém éteru, neboli tepelné vlny a elektromagnetické vlny. Tyto dvě interakce musí být v rovnováze, aby se hmota nerozpadla, nebo nezhroutila.

Všechny tyto poznatky jsem vymyslel jen k zamyšlení, jako alternativní originální fyziku, která nemusí odpovídat skutečnosti, ale to nemusí ani fyzika konzervativní, protože v atomu nikdo nebyl, takže jsou to rovněž něčí představy, které nemusí rovněž odpovídat skutečnosti.

Autor: Julius Maksa | úterý 26.11.2019 13:34 | karma článku: 9.08 | přečteno: 355x

Další články blogera

Julius Maksa

Hmota a energie.

Může se hmota změnit v energii? Může se změnit energie ve hmotu? Může hmota látková vzniknout z temné hmoty? Může být temná energie základní energie vesmíru? Na tyto otázky se pokusím odpovědět.

8.12.2019 v 18:31 | Karma článku: 10.20 | Přečteno: 288 | Diskuse

Julius Maksa

Měl Albert Einstein v něčem pravdu? Volné pokračování.

Může vesmír fungovat podle STR a OTR ? Může se pohybovat vlna v ničem? Je rozdíl mezi světelnou a "gravitační" vlnou? Je rozdíl mezi makrosvětem a mikrosvětem? Je popis mikrosvěta kvantovou teorií pravdivý? Pokusím se odpovědět.

11.11.2019 v 21:53 | Karma článku: 8.14 | Přečteno: 279 | Diskuse

Julius Maksa

Měl Albert Einstein v něčem pravdu?

Může vesmír fungovat podle STR a OTR ? Může se pohybovat vlna v ničem? Je rozdíl mezi světelnou a "gravitační" vlnou? Je rozdíl mezi makrosvětem a mikrosvětem? Je popis mikrosvěta kvantovou teorií pravdivý? Pokusím se odpovědět.

6.11.2019 v 14:09 | Karma článku: 11.13 | Přečteno: 579 | Diskuse

Další články z rubriky Věda

Jan Řeháček

Matykání: geometrie kluka z plakátu

Minule jsme kolem čtvrté dimense chodili opatrně jako kocour kolem horké kaše. Dnes se do ní vrhneme rovnou po hlavě. Kdo nemá 4D hlavičku, přinese si krční adaptér. A ne abyste na to konto strkali u včelaře hlavu do úlu.

9.12.2019 v 9:09 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 0 | Diskuse

Dana Tenzler

Listové těsto - malý zázrak chemie … a matematiky

Jak se dělá listové těsto a proč je nadýchané aniž by v sobě mělo kypřicí prášek nebo muselo obsahovat kvasnice? Za všechno může... chemie a vaše pečlivost. (délka blogu 5 min.)

9.12.2019 v 8:00 | Karma článku: 8.29 | Přečteno: 94 | Diskuse

Julius Maksa

Hmota a energie.

Může se hmota změnit v energii? Může se změnit energie ve hmotu? Může hmota látková vzniknout z temné hmoty? Může být temná energie základní energie vesmíru? Na tyto otázky se pokusím odpovědět.

8.12.2019 v 18:31 | Karma článku: 10.20 | Přečteno: 288 | Diskuse

Barbora Padilla

Nechme děti číst

Hodně se v dnešní době mluví o tom, jak děti nečtou. Hlavně kluci. Je to množstvím podnětů, je to množstvím jiných zábav, videoher, internetů, instagramů. Ale možná je to i zcela mizerným výběrem knih na základních školách.

7.12.2019 v 22:02 | Karma článku: 14.95 | Přečteno: 313 | Diskuse

Dana a Rudolf Mentzlovi

Hledání druhé Země

Po nedávném objevu hnědého trpaslíka neusnula ondřejovská skupina výzkumu exoplanet na vavřínech. Bude se podílet na vyhledávání Superzemí. Rozhovor s hlavním řešitelem.

6.12.2019 v 17:37 | Karma článku: 8.94 | Přečteno: 220 | Diskuse
Počet článků 35 Celková karma 9.36 Průměrná čtenost 719

Fyzika je mé hobby a o ní budu psát. Dlouhodobě se zabývám fyzikálními experimenty a teorií. Žiji více než 38 let v Rakousku. Do České republiky pravidelně jezdím.

Najdete na iDNES.cz