Je voda základ života? Nebo je to teplo a světlo?

30. 11. 2018 16:03:55
V minulém článku o tepelných čerpadlech jsem se překlepnul, takže nejen ,že se článek neobjevil na hlavní stránce, ale ještě jsem si smazal druhou část. Ale i tak měl velký úspěch. Takže budu volně pokračovat v teoretické rovině.

Přeměnu mechanické práce na teplo a naopak vysvětluje kinetická teorie jako přeměnu kinetické energie uspořádaného pohybu na kinetickou energii neuspořádaného pohybu částic a naopak. Fyzikálně se fundamentální rozdíl mezi "neuspořádaným" a "uspořádaným" pohybem částic projevuje např. ve spektroskopii. Zatímco tepelnému pohybu odpovídá šum, charakterizovaný určitou (širokospektrální) distribuční funkcí, mechanickému pohybu (např. vibračnímu) odpovídají určité ostré spektrální čáry.

Tak to byla ukázka z Wikipedie. Porozuměli jste co tím autor chtěl říci? Myslím, že i on v tom měl hokej. V minulém článku o tepelných čerpadlech jsem opravoval blud z Wiki, o skupenském teple a doplnil jsem zásadní kapitolu o účinnosti tepelných čerpadlech. Že se mění kinetická energie přímočarého pohybu, na tepelnou energii, je jasné, ale co je uspořádaný pohyb a co neuspořádaný pohyb. Zase bludy?

Není to tak dávno, co jsme tady v diskuzi měli spor, jestli můžeme říci, že rovnoměrně pohybující se těleso má energii, nebo nemá energii. Já osobně jsem se držel fyziky pana Newtona, takže můj názor byl, že rovnoměrně a přímočaře se pohybující těleso nemá kinetickou energii, ale hybnost. Takže se jedná o uspořádaný pohyb. Nebo ne? Ale co když je těleso teplé, nebo dokonce žhavé? Jaký pohyb to vlastně vykonává? Asi obojí. Tady je vidět, že to nebude tak jednoznačné, protože teplé těleso má tepelnou energii, i když se nepohybuje, stačí když se pohybují subatomární částice.

Pohyb kterých subatomárních částic, představuje teplo? Pohybem elektronů, jak již víme, vzniká světlo . Zbývají protony, neutrony a atomová jádra. Kmitají atomová jádra, nebo rotují? Já se přikláním k rotaci, protože mnoho milionů kmitů za sekundu, je nereálné.

Jak se šíří teplo? V učebnicích fyziky najdeme, že teplo se šíří vedením a je to popsáno, jako nekonečné srážky molekul. Co se stane, když se srazí dvě molekuly? Vznikne okamžitě vazba. Chemici by mohli vyprávět. Já si myslím, že jediná možná výměna tepelné energie, je zářením. Rotující jádro vytváří vlny v prostoru a ty se šíří rychlostí světla, dokud nedopadnou na jiné jádro. Je to jediný možný způsob přenosu tepelné energie, vše ostatní je již kombinace.

Jak teplo vzniká? Někde v mezigalaktickém prostoru se nachází proton. Jakou má tak teplotu? Asi nula stupnů Kelvina, to je 273,16 stupnů pod bodem mrazu. Během milionů let se přiblíží k nějaké galaxii a získá elektron. Tak začnou existovat atomy vodíku. Gravitace stlačuje tento plyn stále do menšího a menšího prostoru a tím se plyn zahřívá. Ve vesmíru se vše točí a tím vytváří vlny , které jsou protitlakem ke gravitaci. Gravitace je studená energie, která se mění ,pomocí subatomárních částic na energii rotační, čili tepelnou. Ke vzniku prvních hvězd, bylo zapotřebí velké množství vodíku, proto byly tak gigantické. Hvězdy druhé a další generace již mohly vznikat kolem trosek jež vznikly při explozi hvězd první generace, takže mohou být mnohem menší.

Fúze. Převažuje teorie, že hvězdy svítí, protože v nich probíhá fúze, kdy slučováním vodíku na hélium vzniká teplo tím, že se část hmoty změní na energii. Já si myslím, že je to typická ukázka zbloudění, čili blud. Ve slunci nikdo nebyl a ani nikdy nebude, snad jen jeho hmota. Zákon je nadřazený nad teorii a ten říká, že hmota se může změnit pouze v jinou hmotu a energie se může změnit v jinou energii, ale nic nemůže zmizet. Již více než 60 let se snaží vědci o řízenou fúzi k získání tepelné energie. Proč se to nedaří? Ve hvězdách vzniká teplo tím, že se zvyšuje tlak a protitlak je vzniklé teplo. Vědci zvyšují teplotu, aby dosáhli fúze a to je ta chyba. Fúze je konečný stav, kdy rotující protony se dostanou k sobě a dotknou se a tím se rotace zastaví.

Je voda základ života? Nebo je to teplo a světlo? Jedno bez druhého nemůže existovat, protože energie je pohyb hmoty, rychlost je pohyb hmoty. ale i čas je pohyb hmoty. Dokud si toto neuvědomíme budeme bloudit a tvořit bludy.

.

Autor: Julius Maksa | pátek 30.11.2018 16:03 | karma článku: 7.21 | přečteno: 347x

Další články blogera

Julius Maksa

Tepelná čerpadla. Tepelná energie ze studeného prostoru.

V poslední době jsou tepelná čerpadla stále oblíbenějším zdrojem tepelné energie. Když se má pořizovatel rozhodnout, mezi plynovým topením a topením tepelným čerpadlem, volí většinou plyn. Je to správné rozhodnutí? Určitě ne.

21.11.2018 v 14:26 | Karma článku: 21.85 | Přečteno: 1237 | Diskuse

Julius Maksa

UFO Létající objekty.

Může někdo přežít přetížení 100 G a více? Jsou v létajících strojích živé bytosti? Je možné přetížení odstranit?

14.11.2018 v 22:09 | Karma článku: 11.51 | Přečteno: 406 | Diskuse

Julius Maksa

Sonda Cassini.

Může něco shořet na planetě Saturn? Může se třením o atmosféru něco rozžhavit? Proč někdy meteority explodují?

26.9.2018 v 16:47 | Karma článku: 10.56 | Přečteno: 410 | Diskuse

Další články z rubriky Věda

Jan Řeháček

Matykání: regrese a korelace - to se nasmějeme

To takhle stojí devět čtverců před barem a jeden povídá: "Chlapi, opakujte po mně - stanu se menším a ještě menším, až budu nejmenším na celém světě". Kolem prochází kružítko a chvíli na ně kouká. "Zase nacvičujete regresi, co?"

9.12.2018 v 9:09 | Karma článku: 12.63 | Přečteno: 365 | Diskuse

Jan Mestan

Kolik ropy světu zbývá? Podle červnové zprávy BP 'mejdan' ještě pár dekád potrvá

Země je kulatá a její rozměry jsou konečné. Z dané skutečnosti plyne, že i zásoby surovin jsou omezené či konečné. Určité druhy surovin, jako třeba zvláště levnou ropu, nelze po jejich spálení zase levně obnovit či vytěžit.

8.12.2018 v 11:18 | Karma článku: 19.53 | Přečteno: 655 | Diskuse

Karel Tejkal

Parodie na (kreacionistickou) parodii

Někteří kreacionisté mají dosud problém s heliocentrismem, protože dle bible by Země (navzdory zkorumpované evoluční astronomii) přece jen měla být nehybným středem vesmíru. Vzácně se však shodnou, že Země už není placka.

7.12.2018 v 21:03 | Karma článku: 14.45 | Přečteno: 318 | Diskuse

Dana Tenzler

Proč má voda modrou barvu?

Jakou barvu má voda v různých hloubkách? Malá bajka o Aqua City a hladových elektronech. (délka blogu 8 min.)

6.12.2018 v 8:00 | Karma článku: 19.66 | Přečteno: 349 | Diskuse

Tomas Hajek

EU porušuje politické úmluvy a hraje si se záchranou planety

EU porušuje politické úmluvy. Podminovává skrze Evropu záchranu planety a kličkuje jako prolhaný had beroucí si za rukojmí ekologii podobně jako i„zelené“ strany.

6.12.2018 v 0:08 | Karma článku: 21.16 | Přečteno: 463 | Diskuse
Počet článků 13 Celková karma 13.53 Průměrná čtenost 648

Fyzika je mé hobby a o ní budu psát. Dlouhodobě se zabývám fyzikálními experimenty a teorií. Žiji více než 30 let v Rakousku. Do České republiky pravidelně jezdím.

Najdete na iDNES.cz